۰ تومان
ماگ چیست؟

شاید کلمه ماگ را بارها و بارها شنیده باشید و برایتان سوال شده باشد که ماگ چیست؟
در مقاله ماگ چیست در ماگفا قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم و در مورد ماگ که لیوانی محبوب و پر مصرف است، توضیح کاملی بدهیم.

ماگ چیست؟

ماگ نوعی لیوان، برای سرو انواع نوشیدنی های گرم است حجم و گنجایش بالایی دارد و همچنین برای راحتی استفاده، روی آن یک دسته تعبیه شده است.
حجم یک ماگ معمولا ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلی لیتر است که دو برابر یک فنجان چای است. طراحی ماگ کاملا غیر رسمی است و برای مهمانی رسمی استفاده نمی شود زیرا به عنوان یک وسیله شخصی کاربرد دارد.

 
 

تاریخچه پیدایش ماگ:

تاریخچه پیدایش ماگ به حدود شش هزار سال قبل باز می گردد که انسان های نخستین برای خود ماگ می ساختند. ولی از نظر ظاهری با لیوان ماگ های امروزی تفاوت داشتند. ماگ های قدیم از چوب و استخوان و گل ساخته میشدند. استفاده از ماگ ها به فراوانی امروزه نبوده و فقط برای جشن ها در قدیم استفاده میکردند. گذشته توجه زیادی به این لیوان ها نمیشد ولی امروزه مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است.

 

انواع ماگ از نظر جنس:

 

ماگ های چوبی

ماگ های چوبی قدمت بالایی دارند و دارای طراحی زیبایی هستند و طرفداران خاص خود را دارند. نقاط ضعف ماگ های چوبی گرفتن بوی نامطبوع در گذر زمان است و اینکه این ماگ ها نمی توانند دمای نوشیدنی را به خوبی نگه دارند.

 
 

ماگ های سفالی(گل)

ماگ های سفالی در گذشته به وسیله دست ساخته میشدند ولی امروزه با پیشرفت صنعت با استفاده از چرخ سفالگری ساخته میشوند. باستان شناسان میگویند که این سفال ها حدود ۶۵۰۰ سال پیش به تولید رسیده اند. یک نمونه از ماگ سفالی از گذشته پیدا شده است که برای ۴ تا ۵ سال از قبل از میلاد بوده است.

 
   

ماگ سرامیکی

یکی از پرطرفدارترین و قدیمی ترین کالا ها در بازار، ماگ سرامیکی است و برای نوشیدن هر دو نوشیدنی سرد و گرم می توان از آنها استفاده نمود. این ماگ ها برای نگهداری نوشیدنی در فریزر و یا برای گرم کردن در ماکروویو، به این علت که مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند و سرامیک آنها بر اثر دما تغییر شکل نمی دهد، مناسب هستند. ماگ های سرامیکی می توانند دمای مورد نظر نوشیدنی را در مدت زمان مشخصی حفظ کنند.

 
 

ماگ کریستال

این ماگ ها از جنس کریستال هستند و خالی از هر نوع نقش و نگاری می باشند و در برابر تغییر دما مقاومت کمتری دارند و به راحتی می شکنند.
این ماگ ها برای گرم و یا سرد کردن نوشیدنی مناسب نیستند اما مثل ماگ سرامیکی، با گذشت زمان تغییر رنگ نمی دهند و دچار رسوب نمی شوند.

 
 

ماگ پلاستیکی

این ماگ ها که طرفداران کمی دارند از پلاستیک ساخته شده اند و اصلی ترین ویژگی آنها وزن کمشان است که حمل و نقل را آسان می کند. به همین علت از ماگ های پلاستیکی بیشتر برای مسافرت استفاده می شود.

 
 

ماگ های فلزی

ماگ های فلزی از جنس فلز هستند و برای نوشیدنی های داغ اصلا مناسب نیستند، زیرا گرمای نوشیدنی را به بدنه ماگ انتقال می دهند و بدنه به شدت داغ می شود. اکنون در بازار ماگ های فلزی وجود دارد که روکش پلاستیکی دارند که این روکش تا حدودی این مشکل را حل کرده است.

 
 

کاربرد و علت محبوبیت آنها

۱٫ تکنیک های چاپ روی این لیوان ها مانند چاپ سیلک، چاپ حرارتی، چاپ یخی کوره ای، تامپو و… باعث شده بتوان لیوان هایی با طرح های جذاب و دوست داشتنی و زینتی مثل تصاویر، لوگو، نوشته ها و… تولید کرد در حال حاضر نیز بسیاری از سازمان ها، ادارات و شرکت ها برای برند سازی و تبلیغ از ماگ ها استفاده میکنند.

۲٫ ماگ های سرامیکی به دلیل شیک بودن می توانند به عنوان وسیله دکوری مورد استفاده قرار گیرند.

۳٫ وقتی شما ماگ مخصوص خود را داشته باشید دیگر نیازی ندارید که برای نوشیدن آب یا چای از لیوان های یکبار مصرف استفاده کنید لیوان هایی که به چرخه طبیعت باز نخواهند گشت و جذب نخواهند شد، به همین دلیل ماگ ها مورد علاقه طرفداران محیط زیست هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

X